TIKLA ARAMüşteri Hizmetleri

Güvenli İnternet

Güvenli internet hizmeti ile ilgili detaylı bilgi aşağıda yer almaktadır.

Güvenli İnternet Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 22/11/2011 tarihinden itibaren hizmete sunulan Güvenli İnternet Hizmeti sizi ve ailenizi internetin zararlı içeriklerinden korumak amacıyla geliştirilmiştir.

Güvenli İnternet Hizmeti, isteğe bağlı olarak kullanım imkanı sunmaktadır. Ücretsiz, şeffaf, kullanımı kolay, interaktif ve tüketici memnuniyetine dayanan bir kamu hizmeti olarak da bilinmektedir. Başta çocuklar ve gençlerin bulunduğu dijital çağın sunduğu fırsatlardan tüm internet kullanıcılarının güvenli bir ortamda yararlanmasını sağlamak, zararlı içeriklere yönelik koruyucu önlemler almak, internetin risklerinden, zararlı içeriklerinden toplumu korumak için Güvenli İnternet Hizmeti müşterilerin kullanıma sunulmuştur.

Güvenli İnternet Hizmeti hangi profillerden oluşturulur?

Çocuk ve Aile profilinden oluşturulmaktadır.

Çocuk Profili: Çocuk Profili "Beyaz Liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu yöntemde sadece güvenli olduğu onaylanmış internet sitelerine erişim sağlanır.

Aile Profili: Aile Profili "Siyah Liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu profil kapsamında zararlı içeriğe sahip internet sitelerine erişim engellenir. Aile profili kapsamında, çocuk profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sağlama izni bulunmaktadır. Ayrıca aile profilini tercih eden vatandaşlar, talep ettikleri takdirde oyun, sohbet, sosyal medya sitelerine ve uygulamalarına erişimi filtreleme seçeneğine de sahip olurlar.

Güvenli İnternet Hizmeti ücretli midir ve kullanımı zorunlu mudur?

Güvenli internet hizmeti ücretsiz olup, sadece talep eden abonelere sunulur, zorunlu değildir.

Güvenli İnternet Hizmeti'ne nasıl dahil olunur?

Güvenli İnternet Hizmeti tercihi, profil değişikliği ve iptali işlemleri hizmet alınan internet servis sağlayıcıya ait olup;

1- Kısa mesaj (SMS),
2- Online işlem merkezi,
3- Çağrı merkezi

kanalları üzerinden Güvenli İnternet'e dahil olunur.